neljapäev, 23. veebruar 2017

Ajalugu tasub mäletada

Olid ajad, mil Interneti kasutamise võimalus oli privileeg. Olid ajad, mil Internetti tuli sisse helistada pläriseva heli saatel. Olid ajad, mil Internetti kasutades ei tohtinud unustada vaadata kella: vastasel juhul võis see lõppeda kopsaka telefoniarvega. Olid ajad, mil Internetis olemise aega tuli perekonnaliikmete vahel jagada. Olid ajad, mil pakutavad Interneti kiirused jäid enamasti vahemikku 9,6-56 kb/s. Olid ajad, mil inimestel üldjuhul ei tekkinud soovi pilte oma hetkeemotsioonidest ja –elamustest Internetis teistega jagada, sest aeg, mis nende üleslaadimiseks kulus, oli piisavalt pikk. Olid ajad, mil tunnid möödusid, ilma et keegi helistaks – ainus telefoniliin kodus oli kinni. Oli sissehelistamise  ajastu.

Sissehelistamise modemi juured ulatuvad 1950ndatesse, mil USA õhujõud vajasid vahendit, mille abil ühendada lennubaase ning juhtimiskeskusi ja edastada radaripilte. Sellele vajadusele leiti lahendus telefoni võrgusüsteemide näol. Modemid võeti USA õhujõus kasutusele viiekümnendate lõpus, seejuures esimene kaubanduslik modem toodeti 1962. aastal. Järgmiste kümnendite vältel arenesid modemid palju, ent need jäid ülikoolide, valitsusasutuste ning mõnede suuremate korporatsioonide pärusmaale. Kodukasutajatele said sissehelistamise modemid esmakordselt kättesaadavaks 1992. aastal. Tänaseks võib küll sissehelistamise ajastut pidada lõppenuks, ent mälestused sellest on sellegipoolest säilinud.

Eeltoodu näitlikustab, et tehnoloogiad muutuvad.  Samas mõned kombed ja harjumused, mis tekkisid koos Interneti lisandumisega suhtluskanalite hulka, on siiani tavapärased. Nii näiteks kasutavad väga paljud oma igapäevases internetisuhtluses emotsioonide ikoone ehk emotikone, sealjuures arvatavasti kordagi mõtlemata, kuidas ja millal need ikoonid tekkisid. Olgugi et pole päris selge, kes emotikonid leiutas, loetakse nende esimeseks kasutajaks Scott Fahlmanni, kes 19. septembril 1982. aastal tegi   Carnegie Mellon Ülikooli arvutiteaduste foorumis ettepaneku nalju märkida sümbolitega :-) ja kõike muud, mis polnud mõeldud naljana, märkida sümbolitega :-(. Sündis viis, kuidas oma tundeid ja emotsioone internetisuhtluses teistele paremini edasi anda. Emotsioonide väljendamiseks tulid appi  ja on siiani abiks sulud ja koolonid.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar