reede, 19. mai 2017

Raamatu „Weapons of Math Destruction“ arvustus

Tehnoloogia areng on muutnud võimalikuks ülisuurte andmemahtude kogumise, hoiustamise ja kasutamise. Big data on üks kiiremini kasvavaid IT segmente – uusi startup’e, mis pakuvad tehnoloogiaid struktureerituid ja struktureerimata andmete kogumiseks, haldamiseks ja analüüsimiseks, tekib nagu seeni pärast vihma. See on valdkond, mis tekitab kahetisi tundeid. Ühtpidi on hirmuäratav, et kuskil pilves on miskit, mis teab sinust rohkem kui sa isegi. Teisalt räägivad selle pooldajad, et rohkem andmeid tähendab ka täpsemaid andmemudeleid ning paremini toimivaid algoritme. Need omakorda aitavad muuta otsustusprotsessid efektiivsemaks, vähendades otsustes sisalduvat subjektiivsust ja viies nõnda suurema õigluseni. Vähemalt teoorias peaks see nii olema…

Cathy O’Neill on aga teist meelt. Raamatus „Weapons of Math Destruction“ väidab ta, et matemaatilised mudelid ning infotehnoloogilised edusammud, mis on andnud võimaluse asendada inimeste erapoolikud ning mitteobjektiivsed otsused automatiseeritud ja mudelitel põhinevate otsustusprotsessidega, ei paranda tehtud otsuste kvaliteeti, vaid viivad hoopis suurema ebaõigluse ning diskrimineerimiseni. Tema arvamus põhineb näidetel, mis hõlmavad eri valdkondi, ulatudes näiteks algoritmidest, mida kasutatakse finantssektoris laenutaotluste läbivaatamiseks ja kindlustusmaksete määramiseks, kuni algoritmideni, mida kasutatakse õpetajate hindamise ning töötaotlejatele „jah“ või „ei“ sõna ütlemiseni. O’Neill ei taha öelda, et kõik algoritmid on halvad – seda kindlasti mitte. Big data mudelitel, mis on n-ö kahjustavad ja millele ta oma raamatus keskendub, on kolm tunnust: läbipaistmatus, toimimine suures ulatuses ning kahju tekkimine. Teisisõnu on need justkui suur must karp. Seejuures seda, mis seal karbi sees on, teavad vaid matemaatikud ja koodikirjutajad. Samas mõjutavad nad suurt hulka inimesed. See tähendab, et süsteemsed vead nendes võivad rikkuda elusid.

Kahtlemata paneb see raamat mõtlema. Tekib näiteks küsimus, kas see, kui anname otsustusprotsessis juhtiva rolli üle arvutitele, mis kasutavaid vaid mineviku andmeid, tekitab tõepoolest iseenesest olukorra, kus minevik kordub? Ilustamata ja lihtsustades öeldes: rikkad jäävad Big data mudelite toel rikkaks ning vaesed vaeseks? Kas katse elimineerida algoritmide abil otsustes subjektiivsust, ei või viia tõsisemate tagajärgedeni, kui kõhutundel ja eksperthinnangul tehtud üks vale otsus? Jah, küsimusi tekib palju. Kindlat seisukohta ega vastust minul siin ei ole. Ütlen ausalt, et ka minus tekitavad mudelid, mis näiteks krediidireitingute määramisel tuginevad Facebookist kättesaadaval infol, pisut skeptilisust. Ja skeptitsismi aluseks on just arusaamatus. Ma ei ole kindel, et kõik on modelleeritav ja allub teatud seaduspärasustele. Veel enam, usun ja arvan, et muutes midagi automaatseks kaob ka vastutus. Põhjendus, et mudel ütles nii, ei pruugi olla otsuste vastu võtmiseks piisav. Nagu O’Neill oma raamatus väga selgelt välja toob, ka mudelid eksivad ja neil eksimustel võib olla kõrge hind.


Kokkuvõttes on tegemist raamatuga, mis paneb mõtlema big dataga seotud ohtude üle. Olgugi et big data revolutsioonile ei maksa kätt ette panna, väärivad selle võimalikud negatiivsed mõjud läbimõtlemist, analüüsimist ja kajastamist. Üksnes nõnda on võimalik kitsaskohtadele reageerida ja ühiskonna heaolu suurendada.  

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar